В Україні святкують день працівників ЗМІ

фото: www.mtuci.ru

25 років тому в цей день, 6 червня 1992 року, Союз журналістів України був офіційно представлений в Міжнародній федерації журналістів, яка є найбільшою в світі організацією професійних співробітників ЗМІ. Через 2 роки після, Указом Президента від 25 травня 1994 року, 6 червня стало Днем журналіста.

Журналіст – давня професія. Гай Юлій Цезар під час своєї влади проводив серію публікацій під назвою «Діяння сенату», а згодом з’явилися і щоденні народні «дощечки», які вже мали ознаки журналістського видання. На початку Х століття в Китаї стали видавати так звані «Цзінь бао», тобто – «Столичні вісники». Саме ці давні і рукописні видання і вважають прообразами сучасних газет. Слово «газета» французькою мовою звучить як Journal або Papier journal. Першоджерелом цих слів був латинський, в свою чергу, переклад з якого означав «щоденні записки» або «щоденні вісті». Тобто, сучасний журналіст –  це вісник, плодом праці якого є щоденні новини.

Прийнято вважати, що перша друкована газета вийшла в 1605 році в Страсбурзі, Франція. Але саме щоденні видавництва першими стала практикувати Британія в 1702 році – газета The Daily Courant та друкувалася 33 роки, по 1735. Згодом журналістика зосередила в собі сили та вплив і в народі пресу стали називати «четвертою владою».

Українська журналістика як професія виникла в ХІХ столітті, але вся її задача зводилася до агітації та пропаганди вузького кола марксистсько-леніністських тем. За часів радянської влади шансів на розвиток у професійних журналістів не було: 100 років будь-які теми, що відхиляються від соціальних і державних надбань були під табу, пресу ретельно цензурували. Згодом, під час отримання незалежності відбувалося поступове відродження традицій української журналістики, але цей період був ускладнений різними соціальними викликами. Незалежна журналістика стикалася з самоцензурою, важким посттоталітарним минулим і продажністю, попитом на «замовні» статті.

Ситуація, яка складається сьогодні, а саме війна та інші виклики на міжнародній арені, спонукає багатьох спеціалістів ЗМІ відмовитися від неприкритої пропаганди і цензури та писати на більш соціальні, близькі народу теми. Сьогодні, відкинувши тоталітарні цінності та фінансові вигоди на задній фон, українська журналістика є чесною і вільною.

День журналіста є найдорожчим святом для працівників у сфери ЗМІ, незважаючи на безліч інших професійних днів. Саме сьогодні, 6 червня, було прийнято відзначати це свято, свято людей, що вносять правду і надію на світле майбутнє в українське суспільство.

Додатково

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.


*