Укроборонпром – бездонна діра України або чому без зарплати підприємства концерну

Ukroboronprom.com.ua

Навіть враховуючи кількість проблем, руйнувань і збитків, який приносить нашій країні чинний уряд (а до нього з цим відмінно справлялися попередники), основну загрозу Україні сьогодні все ж несе військовий конфлікт на Донбасі. Це найактуальніша проблема, яку не можна відкласти, забути та проігнорувати.

Війна забирає у нашого бюджету величезні суми на оборонну промисловість, але тут виникає цікавий факт — мільйонні заборгованості по зарплатах підприємств концерну «Укроборонпром». Несподівано, правда? Адже у 2018 році на закупівлю і модернізацію озброєння і військової техніки було витрачено 16.36 мільярдів гривень, куди ж вони могли подітися?

Причина кілька, давайте послідовно. По-перше, розрахунок вартості продукції ВПК, виробленої за держзамовленням, відбувається за формулою, розробленою ще в СРСР. Як шукати ворогів народу і вулиці перейменовувати, так чиновники завжди готові, а додати в радянську формулу розрахунку витрати на програмне забезпечення, страховку й інфляцію — так чомусь не квапляться.

Формально розмір прибутку підприємства від виробництва складає 20% від собівартості продукту, але за фактом, ця сума коливається на рівні 8%, що відповідає на кілька важливих питань: чому не підвищуються зарплати та не відбувається модернізація обладнання.

Ukroboronprom.com.ua

До слова про зарплати. Середній оклад фахівця коливається від 4 тисяч до, приблизно, 7. Максимальний бонус, який може отримати робітник — це 100% від зарплати. Для того, щоб отримувати ці 7 тисячі, потрібно не поли помсти по 6 годин в день з графіком 2/2, а мати чудове вищу освіту і працює не покладаючи рук.

Враховуючи сферу зайнятості, можна припустити, що людям доводиться підписувати документ про нерозголошення, а також відмовитися від можливості виїзду за кордон (якщо навіть не в сусідній регіон). А ось ще один цікавий факт — трудовий мігрант, зайнята у сфері сільського господарства в Польщі заробляє в місяць приблизно у два рази більше.

Друга проблема, як розповів виданню «Страна.UA» Гліб Канєвський — керівник проекту «Марлін» (антикорупційні розслідування в оборонно-промисловому комплексі), криється в неефективності управління і слабкому контролі кінцевих підприємств.

Насправді керівництво заводів, зайнятих в оборонній промисловості, розуміючи, що контроль практично відсутній, починають використовувати ресурси підприємства не тільки в інтересах країни, але й у своїх. Вершина айсберга це затримка зарплат, які відлежуючись на депозиті, приносять відсотки доходу. Практикується і передача контрактів приватним фірмам (що належить керівництву держпідприємств, звичайно ж), не кажучи вже про здачу в оренду обладнання тим самим приватним фірмам.

Ukroboronprom.com.ua

Але і це не вершина. Вершиною воістину можна назвати моменти, коли в результаті «розпилів» наша армія отримує неякісний продукт, і це під час війни. Чи варто згадувати, до чого призводять помилки в умовах бойових дій? Потрібен приклад? – Київський бронетанковий завод, який закупив у 2016 році броню поганої якості, заробивши на цьому приблизно 50 мільйонів гривень. З-за того, що велика частина даних з оборонних підприємств це держтаємниця, прихована від сторонніх очей, керівництво і топ-менеджери держконцерну почувають себе спокійно, розуміючи, що в гіршому випадку їм доведеться збільшити частку відкату.

Який сенс від гасел, гучних заяв, вишиванок натягнутих на безрозмірних депутатів? З символізму, популізму і обіцянок, коли ось він, головний показник патріотизму на сьогодні. Адже вони навіть під час війни не можуть утриматися від крадіжок, відкатів і розкрадання в головній сфері нашої країни сьогодні — оборонної промисловості.

Україна Реалії – актуальні новини України
Дякуємо за Ваш інтерес до «Україна Реалії»!
Серафима Захаренко

Додатково

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.


*