«Укроборонпром» поступово переходить на стандарти НАТО

фото: mignews.ua

Українська оборонна промисловість поступово здійснює перехід на стандарти НАТО. Цей перехід на нові стандарти наближує Україно до членства в НАТО та відкриває нові ринки для українських військових постачань на території Альянсу. Разом з тим аналітичний центр The Jamestown Foundation звертає увагу на те, що у української оборонної промисловості багато планів, але перехід на нові стандарти здійснюється дуже повільно, постачання незначні, а «Укроборонпром» взагалі підозрюється у корупції.
В «Укроборонпромі» повідомили, що в країні вперше розпочато виготовлення боєприпасів калібром 40 мм. Використання такого калібру дуже поширено у країнах Альянсу, проте в Україні майже завжди використовували боєприпаси калібром у 30 мм. «Укроборонпром» зазначив, що нові боєприпаси повністю відповідають стандартам Альянсу.
В ході аналізу переходу української оборонної промисловості до нових стандартів, The Jamestown Foundation підкреслює, що протягом багатьох років Україна є одним з найбільших постачальників зброї на світовому ринку, та зараз вона втрачає свої позиції.
Стокгольмський Міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI) з’ясував, що в період з 2013 по 2017 рік, Україна займала одинадцяту позицію в списку найбільших постачальників зброї в світі, а головним її покупцем була Росія — більш ніж 23% всього українського експорту приходилось саме на РФ.
Зараз через низку проблем українське постачання поступово скорочується. Однією з таких проблем стала розпочата Росією війна. Через це внутрішній попит на зброю та боєприпаси стрімко зріс, більша кількість зброї та боєприпасів використовується ЗСУ, що суттєво впливає на експорт. Водночас через війну українська влада заборонила експортувати зброю Росії, а швидко знайти заміну такому імпортеру неможливо.
Один з експертів The Jamestown Foundation Олег Варфоломеєв підкреслює, що завдяки тому, що українська оборонна промисловість переходить на нові стандарти, Україна не тільки наближається до членства в Альянсі, але й може знайти нових покупців на Заході. До цього ж, основними клієнтами України була Росія і ще деякі країни, які колись входили до Радянського Союзу.
Перехід ЗСУ на стандарти НАТО прописаний у законі, який Рада прийняла ще в червні, але фактичний перехід було розпочато значно раніше.
«Укроборонпром» наголошує, що раніше українська сторона експортувала в країни НАТО переважно авіацію та бронетехніку. Зараз Україна постачає бойові танки та артилерію, а також розроблену спільно з країнами Альянсу стрілецьку зброю.
Україна всіляко намагається вийти на ринки НАТО з постачанням своєї стрілецької зброї та боєприпасів. Торік в «Укроборонпромі» заявили, що держава почне виготовлення автоматичних гвинтівок WAC-47 на базі відомих американських автоматів M-16, та підкреслив, що це великий крок в НАТО.
Однак, Варфоломеєв вважає, що на сьогоднішній день «Укроборонпром» здійснив меншу частину свої планів. У минулому році українська військова промисловість постачала зброю та припаси тільки в шість країн світу, включно зі Сполученими Штатами. Він підсумував, що ефективність української оборонної промисловості дуже сумнівна, навіть враховуючи той факт, що перехід до нових стандартів дуже важко дається українській економіці. До того ж у НАБУ повідомили, що після того, як преса з’ясувала факти корупції в «Укроборонпромі», правоохоронці відкрили кримінальну справу через розтрату держкоштів при покупці бронетехніки, а також через постачання в інші країни техніки спеціального призначення. Також керівництво «Укроборонпрому» підозрюють і у шахрайських схемах, пов’язаних з переказом грошей на банківський рахунок члена сім’ї одного з постачальників, а також підозрюють в перепродажі радянської бронетехніки з дуже високими цінами.

Додатково

Ваш коментар буде першим

Залишити коментар

Ваш email не буде показано.


*